Mimar Ali Berkan Alkan
26 Haziran 1987 Sivas'ta doğdu. 2005 yılında Sivas Kongre Lisesi'nden mezun olduktan bir yıl sonra Zonguldak Karaelmas Üniversitesi'ne bağlı olan Safranbolu MYO'da 2 yıl Mimari Restorasyon üzerine eğitim aldı ve mimariye olan merakı da bu noktada başladı. 2007 yılında henüz mezun statüsünde değilken yaptığı ilk restorasyon projesi Tokat-Dodurga Köyü Mescididir. Bunun akabinde 2008 yılında Sivas-Turan Günay Evi rölöve ve restorasyon projesini yapmıştır. 2009 yılında mezun olduktan hemen sonra restorasyon projeleri alanında kendini geliştirerek birçok restorasyon projesini kardeşi R. Erman Alkan ile birlikte çalışarak layıkıyla tamamlamışlardır. Mimari Restorasyon bölümüyle bu kadar içli dışlı olması mimariye olan ilgisinin günden güne artmasına neden olmuş ve 2012 yılında mimarlık eğitimini almak üzere Litvanya, Kaunas Teknoloji Üniversitesi'ne gitmiştir. Yeni yerler, kültürler  keşfetmeyi sevmesi ve bir gün yurtdışına çıkıp dış dünyayı görme arzusu da bu yolda ona öncülük etmişti. Üniversite zamanlarında, ünlü Litvan mimarlarla tanışma imkanı bulmuştur. Eğitim ve sosyal yaşam anlamında Litvanya'da geçirdiği günler ona gerek mesleki gerek sosyal beceriler konusunda vizyon kazandırdı. Litvanya'dan döndükten sonra, 2018 yılında Artevim Mimarlık ve Restorasyon firmasını kurdu..
Sevdiği aktiviteler, keşif amaçlı geziler, doğa yürüyüşleri, snowboard ve kitap okumak..
Mimari Restorasyon Uzmanı 
R. Erman Alkan
Refik Erman ALKAN, 26 Haziran 1987’ de Sivas’ta dünyaya geldi. İlkokul eğitimini Gazi Osman
Paşa ilköğretim okulunda tamamladı. Ortaöğretime Anadolu Selçuk orta okulunda devam etti. Daha o yıllarda iç ve dış mekan tasarımları ve şehir planlaması gibi alanlara olan merakı ve ilgisi ön plandaydı. 
Lise eğitimini Sivas Kongre Lisesinde tamamladıktan sonra, tarihe ve tarihi binalara olan ilgisinden dolayı Safranbolu Meslek Yüksekokulunda Mimari Restorasyon bölümünü kazandı. Teknik derslerdeki başarısı sayesinde bölümü 2 yılda bitirdikten sonra, Yakın Doğu Üniversitesi Mimarlık fakültesini tam burslu olarak kazanmasına rağmen o günün şartları el vermediğinden dolayı gidemedi.
Vatani görevini 2010 yılında, acemi birliğini İstanbul Kenan Evren Kışlasında, usta birliğini
Şırnak Akçay 6.Motorlu Piyade Tugayında yerine getirdikten sonra memleketi Sivas’a döndü.
Mesleki anlamda Mimari restorasyon projesi, Mimari konsept uygulama projeleri ve iç mekan tasarımları, tarihi binaların yapım onarım işleriyle alakalı tecrübeler edindi. 
2008 yılında Denizli Pamukkale Üniversitesinin Laodikeia Antik Kenti kazı çalışmalarına katıldı. Bu alanda sokak sağlıklaştırması kapsamında sütun restorasyonu, İkona, Fresk gibi duvar resimlerinin onarımı ve korunması, Mozaikle motiflendirilmiş alandaki mozaiklerin onarım ve bakımı, Bronz ve Gümüş sikke restorasyonu uygulamalarında çalıştı. Aynı yıl içerisinde Sivas’ın Divriği ilçesinde Kutlu ÖZEN konağı, Malatya Yeşilyurt’ta İsmet BİLİR Konağı ve Tokat Merkez’e bağlı Dodurga köyünde Köy Mescidine ait Restorasyon projelerinin hazırlanması işlerini kardeşi Ali Berkan ALKAN ile birlikte yürüttü. Süre gelen yıllarda 40’tan fazla taşınmaz kültür varlıklarımızın ; Cami, Hamam, Konak, Çeşme ve Türbe gibi yapıların rölöve ve restorasyon çalışmalarını kardeşiyle birlikte tamamladı.
2014 yılında Avrupa Birliği Projesi Kapsamında Restorasyon işçisi yetiştirmek amacıyla Taş,
Ahşap, Kerpiç ve Tatlı Kireç Malzemelerin onarımı ve korunmasına ilişkin Sivas İnönü Konağında
işçilerin yetiştirilmesine yönelik teorik eğitimler verdi. Aynı yıl içerisinde RASS Restorasyon şirketinin Sivas’ın Divriği ilçesinde Yüklenici olarak aldığı Abuçimen ve Kocapaşa camilerinin restorasyon uygulama çalışmalarını yürüttü.
2015 yılında kısa bir süre Sivas Asel Yapı Denetim firmasında demir donatı uygulama
projelerinin kontrollüğünü yaptıktan sonra, Sivas Gökmedrese’de ART Restorasyon şirketi bünyesinde Minarelerde bulunan çiniyle bezenmiş motiflerin onarım, bakım ve koruma çalışmalarını yürüttükten sonra 2015 yılının sonralarına doğru Sivas Çaşkurlu Mimarlık firmasında çalışmaya başladı. 2015-2020 yılları arasında burada Mimari anlamda farklı konsept projelerde çalışarak ; Konut, Villa, Kafeterya, Otel, Arge Binaları konusunda kendini geliştirdi. Buradan edindiği güzel tecrübeler ve bilgileri sayesinde 2020 yılının sonlarında, kardeşi Ali Berkan ALKAN’ın 2018 yılında kurduğu Artevim Mimarlık ve Restorasyon firmasına ortak olarak işe başladı.
Mesleki hayatına Artevim Mimarlık’ta devam etmekte olup, sevdiği aktiviteler arasında eşi ve
çocuklarıyla vakit geçirmek, kitap okumak, yeni yerler keşfetmek..

Mimar Naciye Damla Güven

Naciye Damla Güven 20 haziran 1995 tarihinde Sivas Zara’da doğdu. Üniversiteye kadar olan eğitimini  Zara’da tamamladı. Erzincan Üniversitesi Kemaliye Hacı Ali Akın MYO Mimari Restorasyon programını 2016 yılında tamamladı. Eğitimi devam ederken çeşme restorasyonunda bulundu. İlgi ve istekleri doğrultusunda 2018 yılında Kıbrıs Lefke Avrupa Üniversitesinde Mimarlık bölümüne başladı. 4 yıllık olan eğitimi 3.5 yılda bitirdi. Mimarlık eğitimimde ise “Telin Ruhu” ve “Bauhaus Workshop” uygulamalarında yer aldı. Mimarlık eğitiminde kendisine idol olarak seçtiği Zaha Hadid’in bir çok çalışmasını inceledi. 
Boş zamanlarını kitap okumak, bisiklet sürmek, yoga yapmak, seyahat etmek, maket yapmak gibi aktivitelerle değerlendirir. Yaratıcı fikirlerini kendi üretmek için ahşap atölyesi açma hayalini kısa zamanda hayata geçirecektir.

Mimar Melih Yalnız

Loading....
Back to Top